Zarządzenie nr 6/2001
Rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Łodzi
z dnia 10 maja 2001 roku
w sprawie warunków, trybu przyznawania i wypłacania stypendiów socjalnych dla studentów studiów dziennych

 

Na podstawie art. 152 ust. 1 i 2 ustawy z 12 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 z p. zm.) oraz § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 stycznia 1991 roku w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych (Dz.U. Nr 9, poz. 32 z p. zm.) zarządzam, co następuje:

 

Rozdział I
Uczelniany Fundusz Stypendiów Socjalnych


§ 1. 1. Tworzy się Uczelniany Fundusz Stypendiów Socjalnych, zwany dalej “Funduszem” z którego studentom dziennym Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Łodzi, zwanej dalej “Uczelnią”, spełniającym warunki określone w zarządzeniu, wypłaca się stypendia socjalne zwane dalej “stypendiami”.

2. Fundusz tworzony jest z dotacji przyznawanej Uczelni przez ministra właściwego dla spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

3. Niewykorzystane w danym roku środki Funduszu przechodzą na następny rok obrachunkowy.

§ 2. Stypendia przyznaje komisja stypendialna.


Rozdział II
Komisje stypendialne

 

§ 3. Tworzy się studencką komisję stypendialną i odwoławczą studencką komisję stypendialną.

§ 4. 1. Studencka komisja stypendialna, zwana dalej “Komisją” przyznaje stypendia.

2. W skład Komisji wchodzą z urzędu: Zastępca Kwestora Uczelni jako przewodniczący, oraz Kierownik Biura ds. Studenckich i Administracji.

3. W skład Komisji wchodzi także dwoje studentów studiów dziennych, spośród trzech powołanych przez Rektora na okres danego roku akademickiego spośród kandydatów wskazanych przez właściwy statutowo organ samorządu studenckiego, a w razie jego braku wybranych przez każdy rocznik studiów dziennych zwykłą większością głosów.

4. Członek Komisji ubiegający się o stypendium socjalne jest z mocy prawa wyłączony z orzekania w tej sprawie.

5. Komisja orzeka większością głosów. W razie ich równego podziału decyduje głos przewodniczącego.

§ 5. 1. Odwoławcza studencka komisja stypendialna, zwana dalej “Komisją odwoławczą” rozpatruje odwołania od orzeczeń Komisji.

2. W skład Komisji Odwoławczej wchodzi z urzędu, jako przewodniczący, Kwestor Uczelni.

3. W skład Komisji odwoławczej wchodzi także powołany przez Rektora na okres danego roku akademickiego członek Senatu będący nauczycielem akademickim.

4. W skład Komisji odwoławczej wchodzą także przedstawiciele studentów. Ich liczba oraz zasady powoływania są analogiczne do określonych w § 4 ust. 3.

5. Postanowienia § 4 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

§ 6. Rektor uchyla orzeczenia Komisji lub Komisji odwoławczej niezgodne z przepisami prawa lub postanowieniami regulaminu. Świadczenia wypłacone na podstawie następnie uchylonych decyzji nie podlegają zwrotowi.


Rozdział III
Uprawnieni do stypendiów

 

§ 7. 1. Prawo do stypendiów socjalnych przysługuje studentowi studiów dziennych spełniającemu warunki określone w niniejszym rozdziale, zwanemu dalej “Uprawnionym”.

2. Uprawniony może otrzymać stypendium socjalne także dla niepracującego małżonka i dzieci.

§ 8. 1. Uprawnionym jest student, który spełnia łącznie następujące warunki:

nie osiągnął w roku podatkowym poprzedzającym rok w którym przyznawane jest stypendium żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od tego podatku oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia tego podatku,
średni dochód przypadający na członków jego rodziny pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekroczył w roku podatkowym poprzedzającym rok w którym przyznawane jest stypendium kwoty równej najniższemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w grudniu tamtego roku,
studiuje wyłącznie w Uczelni,
nie powtarza roku lub semestru studiów oraz nie korzysta z urlopu.

2. Dochodem gospodarstwa domowego są wszelkie dochody osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem ust. 3 i 4, powiększone o kwotę alimentów otrzymywanych na rzecz dzieci na podstawie wyroku lub ugody sądowej - z wyjątkiem alimentów nieściągalnych - oraz o kwotę renty rodzinnej otrzymywanej przez jedną lub więcej z tych osób. Dochodem na osobę w gospodarstwie domowym jest kwota wynikająca z podzielenia dochodu gospodarstwa domowego przez liczbę osób pozostających w tym gospodarstwie.

3. Dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności opodatkowane w formie zryczałtowanej, przyjmuje się w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające te dochody kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego - kwoty nie niższej od najniższej podstawy wymiaru składek obowiązujących osoby ubezpieczone.

4. W przypadku osiągania dochodów z gospodarstwa rolnego stypendium przysługuje jeśli na jedną osobę pozostającą w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 1 ha przeliczeniowy.

5. Za dzieci uprawnionego uważa się dzieci własne, przysposobione lub wzięte na wychowanie, a także dzieci małżonka o ile uprawniony pozostaje z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym.

6. Niepracujący małżonek ma prawo do stypendium, jeśli spełnia warunki określone dla uprawnionego i pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

§ 9. 1. Wysokość dochodów uprawnionego i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym ustala się na podstawie oświadczenia uprawnionego, do którego dołącza następujące dokumenty - w zależności od wskazanych źródeł dochodów gospodarstwa domowego :

zeznania roczne podatników podatku dochodowego od osób fizycznych,
deklaracje rozliczeniowe składek na ubezpieczenie społeczne lub oświadczenie o nie podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy,
zaświadczenie właściwego miejscowo urzędu gminy o liczbie ha przeliczeniowych przypadających na każdą osobę pozostającą z uprawnionym we wspólnym gospodarstwie domowym,
decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości renty rodzinnej lub przekaz rentowy za grudzień roku poprzedzającego rok złożenia wniosku,
prawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o zawartej ugodzie potwierdzające wysokość alimentów,
zaświadczenie komornika o nieściągalności alimentów.

2. O spełnieniu warunku określonego w § 8 ust. 1 pkt a) student informuje Komisję składając oświadczenie na wniosku o przyznanie stypendium.


Rozdział IV
Wysokość stypendium oraz tryb jego przyznawania i wypłacania

 

§ 10. 1. Stypendium wypłaca się w wysokości równej miesięcznej kwocie czesnego obowiązującej w danym roku akademickim.

2. Stypendium w takiej wysokości przysługuje każdemu uprawnionemu, niezależnie od wysokości dochodu określonego zgodnie z § 8 ust. 1, a także każdemu z małżonków uprawnionych oraz każdemu z ich dzieci.

3. Jeśli łączna kwota stypendiów przekracza w danym roku kwotę dotacji przyznaną Uczelni na ten rok, a środki pozostałe w Funduszu po poprzednich latach obrachunkowych nie pozwalają na wyrównanie różnicy, wysokość stypendiów przysługujących wszystkim uprawnionym, ich niepracującym małżonkom oraz dzieciom zmniejsza się odpowiednio do kwoty środków posiadanych na ten cel przez Uczelnię, tak by wszyscy uprawnieni, ich niepracujący małżonkowie oraz dzieci, otrzymali stypendia w tej samej wysokości.

§ 11. Stypendium jest przyznawane na okres semestru. W danym roku akademickim uprawnieni, ich niepracujący małżonkowie oraz dzieci mogą otrzymywać stypendia przez okres do 10 miesięcy.

§ 12. 1. Uprawniony ubiegający się o stypendium składa w Biurze ds. Studenckich i Administracji wypełniony przez siebie wniosek na druku stanowiącym załącznik do zarządzenia, dołączając doń dowody wysokości dochodu gospodarstwa domowego określone w § 9 ust. 1.

2. Wniosek o którym mowa w ust. 1 składa się do 15 września każdego roku kalendarzowego, z tym, że studenci pierwszego roku studiów składają wnioski do 15 października.

3. Studenci składający wniosek w trakcie semestru po terminie określonym w ust. 2 mogą nabyć prawo do stypendium od pierwszego dnia następnego miesiąca kalendarzowego, licząc od daty złożenia wniosku.

§ 13. Stypendium wypłaca się co miesiąc z dołu, w terminach wypłaty wynagrodzenia obowiązujących w Uczelni, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez uprawnionego.

 

Rozdział V
Postanowienia końcowe

 

§ 14. Uprawniony jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Komisji o wszelkich zmianach istotnych z punktu widzenia, jego lub członków jego rodziny, uprawnień do stypendium.

§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2001 roku.

REKTOR

Prof. dr Tomasz Mordel